Předčasné splacení hypotéky - nová pravidla od 1.9.2024 

12.06.2024

Od září 2024 se mění pravidla pro předčasné splacení hypoték. Už nebude možné splatit hypotéku bez poplatku. Tyto změny se dotknou jak nových, tak stávajících hypoték po skončení fixace.

Změna pravidel pro předčasné splacení 

Pokud máte hypotéku nebo o ní právě jednáte s bankou, jistě jste slyšeli o debatách okolo hypotéčních úvěrů. V roce 2023 se poslanci vášnivě přeli o otázce zpoplatnění předčasného splacení hypotéky. 

Dříve měly banky volnou ruku a přístupy se lišily: některé si účtovaly nízké poplatky, jiné tisíce až desetitíce korun a další předčasné splacení umožňovaly zdarma. 

Zákonodárci nyní tuto svobodu omezili. Od září 2024 bude předčasné splacení zpoplatněno až 1 % z předčasně splacené částky za každý rok do konce fixace. Tyto změny platí jak pro nové, tak pro stávající hypotéky.

Pokud plánujete refinancovat hypotéku, je nejvyšší čas.

Poplatek od 0,25% za každý rok zbývající do konce fixace

V novele zákona o spotřebitelském úvěru, která je již publikována ve Sbírce zákonů, se uvádí, že poplatky za předčasné splacení hypotéky nejsou sankcí, ale kompenzací za náklady spojené s předčasným splacením. 

Tyto náklady činí: 

  • 0,25 % z předčasně splacené částky za každý započatý rok do konce fixačního období, nejvýše však 1 %. 

Navíc banky mohou požadovat rozdíl mezi původní a aktuální průměrnou sazbou na trhu.

Od kdy tedy změny platí? 

Novelu zákona o spotřebitelském úvěru schválili poslanci v listopadu 2023 a byla zveřejněna koncem roku 2023 ve Sbírce zákonů. 

Nicméně, zatím nenabyla účinnosti. 

Pokud plánujete předčasné splacení hypotéky, měli byste si pospíšit, aby se vše uskutečnilo podle stávajících pravidel. 

Nová pravidla začnou platit od září 2024 a budou se vztahovat na všechny nové hypoteční smlouvy. Na starší smlouvy se budou nová pravidla vztahovat až po skončení současné fixace.

Pomůžeme Vám s refinancováním

Jsme specialisté na hypoteční úvěry, spolupracujeme s většinou českých bank. Vybereme pro Vás tu nejlepší banku a dojednáme pro Vás ty nejlepší podmínky.